TR

|

EN

DUYURULAR

Başvuru

Kurallar

Maddi Destek & Ödüller

Yarış Pisti

Duyurular

Yarış Takvimi

2018 Yılı Duyuruları

 için Tıklayın.

18 MAR

2019

09 NİS

2019

17 MAY

2019

24 HAZ

2019

19 TEM

2019

05 AĞU

2019

2019 Yılı Katılımcı Takımları Yayınlandı

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Kapsamında Fabrika Gezisi Düzenlenecektir.

Efficiency Challenge Katılımcıları TAYSAD Üye Firmalarıyla Buluşuyor

Takım Sürücü Lisansları Hakkında Duyuru

Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı – IAEC Öğrenci Kayıtları Başladı

Efficiency Challenge 14 – 19 Eylül 2019 Tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde Gerçekleştirilecek

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda Elektromobil ve Hidromobil kategorilerinde yarışacak takımlar belirlendi.

 

Katılımcı takımlarla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kapsamında Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) katkılarıyla katılımcılara yönelik TOFAŞ fabrikası (Bursa) eğitici ve tanıtma içerikli 1 saatlik teknik gezi düzenlenecektir.

Fabrika gezisi talebinde bulunabilmek için, her takım adına takım kaptanı tarafından Tofaş “Fabrika Gezisi Katılımcı Listesi”nin eksiksiz doldurulması ve talep edilen gezi tarihinden en geç 3 gün önce osd@osd.org.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. E-posta trafiğinde olası atlamaları önüne geçmek amacıyla e-postalarının konu bölümüne “EC Elektrikli Araç Yarışları Fabrika Gezisi” yazılması önem arz etmektedir. Fabrika Gezisi Katılımcı başvuru formu için tıklayınız.

 

Güvenlik kuralları çerçevesinde her gezi 19 kişi ile sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle takım başına kişi sayısında sınırlamaya gidilebilir. Talep oluşması durumunda yeni gezi tarihleri belirlenebilecektir. Güvenlik kuralları için tıklayınız.

 

Konaklama, yemek ve seyahat masraflarının takımlar tarafından karşılanması gerekmektedir.

 

Fabrika Gezi Tarihleri

• 9 Mayıs 2019 (Perşembe) Öğleden sonra* (En fazla 19 kişi)

• 23 Mayıs 2019 (Perşembe) Öğleden sonra* (En fazla 19 kişi)

• 30 Mayıs 2019 (Perşembe) Öğleden sonra* (En fazla 19 kişi)

 

*Saat bilgisi netleşince ilgili takımlara ayrıca bilgi verilecektir.

 

Adres:

TOFAŞ Fabrikası

İstanbul Cad. No: 574 16110, Bursa

 

İletişim: osd@osd.org.tr

 

Tofaş Fabrikası'na düzenlenecek teknik geziler için kontenjanlar dolmuştur. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Düzenlenecek yeni teknik gezilerle ilgili duyurularımız için web sayfamızı takip ediniz.

 

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ile yapılan iş birliği kapsamında TAYSAD’a üye firmalara eğitici ve tanıtma içerikli teknik geziler düzenlenecektir.

 

Gezi talebinde bulunabilmek için, her takım adına, takım kaptanı tarafından “TAYSAD Üyeleri Firma Gezisi Katılımcı Listesi”nin eksiksiz doldurulması ve belirtilen iletişim adresine gönderilmesi gerekmektedir. Katılımcı listesi formu için tıklayınız.

 

Not:

Konaklama, yemek ve seyahat masraflarının takımlar tarafından karşılanması beklenmektedir.

Geziler sadece Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılan takımların üyelerine yöneliktir.

 

16-22 Eylül 2019 tarihinde Teknofest kapsamında gerçekleştirilecek olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında sürücü / yarışmacı olarak görev alacak kişilerin aşağıdaki hususlara dayanarak lisans çıkartması gerekmektedir.

 

1) 2018 sezonunda TOSFED Online Lisans Sistemine kayıtlarını yapanlar mevcut ise;

 

https://lisans.tosfed.org.tr/ adresinden sağlık raporlarını, kullanıcı adları (kayıt esnasında kullandıkları e-mail adresleri) ve şifreleriyle giriş yaparak, sisteme “JPG” olarak yüklemeleri gerekmektedir. “JPG” haricinde bir dosya yüklenmesi durumunda sistem tarafından işlem gerçekleştirilmeyecektir. Sağlık raporunun linkteki formatta olması gerekmektedir.

http://www.tosfed.org.tr/wp-content/uploads/2017/10/ek-5.pdf

 

2) TOSFED Online Lisans sistemine yeni kayıt olacak sporcularımız ise;

 

a) Vesikalık Fotoğraf,

b) Ehliyet ve Nüfus Cüzdanının Ön- Arka Fotokopisi bir arada hali,

c) Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu (Raporda “Sporcu Lisansı” seçeneği işaretlenmelidir.) Sağlık raporunun linkteki formatta olması gerekmektedir.

http://www.tosfed.org.tr/wp-content/uploads/2017/10/ek-5.pdf

 

(Kayıt formunda belirtilen adres lisans kartının ulaştırılabilmesi açısından açık adres olmalıdır.)

 

Yukarıda istenen belgeleri hazırlamaları ve https://lisans.tosfed.org.tr/ adresi üzerinden kayıt kısmına tıklayarak “JPG”  olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de alınacak lisans türü “Sürücü Mahalli Pist” ve bu sezon için geçerli lisans bedeli katılımcı takım aracının her bir sürücüsü için 330,00 TL (Üç Yüz Otuz Türk Lirası) olarak belirlenmiştir. Lisans ücretlerine buradan ulaşılabilir.

 

Sistem üzerinden Kredi Kartı ve/veya Banka Havalesi yolu ile “K.D.V” hariç ödeme yapılabilir. Lisans ödemelerini banka havalesi olarak yapan ve/veya ücretlerini ATM üzerinden yatıran takımlarımızın dekont ve/veya ATM Bilgi Fişi üzerine “TÜBİTAK Yarışı Lisans Bedeli” açıklamasını belirtmesi, yapılan ödeme sonrasında “ATM Bilgi Fişini” veya “Dekontu” sisteme yüklemesi gerekmektedir.

 

Fatura isteyen takımlarımız ise ödemelerini banka havalesi şeklinde 330,00 TL (Üç Yüz Otuz Türk Lirası) + %18 K.D.V. yani 389,40 TL (Üç Yüz Seksen Dokuz Lira Kırk Kuruş) olarak yapmaları ve yine aynı şekilde lisans@tosfed.org.tr e-mail adresine Takım adları ve sporcularını belirterek, Fatura Bilgilerini ekleyerek göndermeleri gerekmektedir.

OİB, OSD, OTEP, TAYSAD organizasyonu ve SAE işbirliği ile 7 - 8 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da 4. kez düzenlenecek olan "Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı - IAEC", otomotiv sanayiinde mühendislik konularında atılması gereken adımları ve mühendisliğin otomotiv sanayindeki mevcut dinamikleri ile uluslararası alanda uzman görüşlerinin teknik bir perspektif ile katılımcılara aktarmayı amaçlamaktadır.

 

Bu yıl IAEC’19 ana teması olarak belirlenen “Elektrikli Araç Teknolojileri ve Geleceği” çerçevesinde, “Küresel Elektrikli Araçlar Görünümü”, “Li-Ion Bataryalar: Mevcut durum ve son gelişmeler”, “Elektrikli Araçlar: Pazar, Politika ve Emisyonlar (Hafif Araçlar)”, “Elektrikli Araç Teknolojileri”, “Bataryalar ve Batarya Yönetim Sistemleri”, “Elektrikli Araç Şarj Altyapısı ve Şebekesi”, “Elektrikli Araçlar ve Türkiye’de Otomotiv Sanayiine Etkisi”, “Başarı Öyküleri” ve “Ticari Araçlarda Elektrifikasyon” ana konularına değinilecektir.

 

Bu konferansın 2. gününe katılmak isteyen, Mühendislik bölümleri lisans öğrencileri için sınırlı sayıda kontenjan ayrılmıştır.

 

Kayıt ücreti 50 TL olup, kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler bu linkten çevrimiçi kayıt yaptırabilirler: https://iaec.ist/Online_Kayit.php

 

Konferans ile ilgili genel bilgi için: https://iaec.ist/Genel_Bilgi.php

 

Sorularınız için: conference@iaec.ist

Bu yıl 15.’si gerçekleştirilecek olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nın tarihi ve yerinde mücbir sebeplerden dolayı değişiklik yapılmasına karar verildi. Daha önce 16 – 22 Eylül 2019 tarihlerinde “İstanbul Atatürk Havalimanı”nda yapılması planlanan yarışların, 2 gün öncesinde ve 6 günlük süreyle 14 – 19 Eylül 2019 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenmesi, ödül töreninin ise TEKNOFEST kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilmesi uygun görüldü.

 

Yenilenen tarihler neticesinde güncel yarış programı aşağıda verilmiştir:

 

Körfez Yarış Pisti Etkinlik Programı

14 Eylül 2019 Cumartesi: Takımların alana girişi ve Kayıt

15 Eylül 2019 Pazar: Teknik kontroller 1. gün

16 Eylül 2019 Pazartesi: Teknik kontroller 2. gün

17 Eylül 2019 Salı: Teknik kontrollerin 3. ve son günü ve Final Yarışlarına katılacak takımların ilanı

18 Eylül 2019 Çarşamba: Birinci Final Yarışı

19 Eylül 2019 Perşembe: İkinci Final Yarışı ve Sonuçların İlanı

 

 

İstanbul Atatürk Havalimanı Etkinlik Programı

20 – 22 Eylül 2019: Ödül alacak takımların araçlarının TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenmesi

22 Eylül 2019 Pazar: Ödül töreni

 

Ayrıntılı etkinlik programı ve saatler yakında Organizasyon Kılavuzu ile birlikte ilan edilecektir.

 

 

ÖNEMLİ NOTLAR:

• Tüm takımların yenilenen programa göre hareket edecek şekilde; 14 Eylül 2019 Cumartesi günü kaydını tamamlaması, en geç 17 Eylül 2019 Salı günü saat 15.00’e kadar teknik kontrolleri başarıyla tamamlayarak “teknik kontrol etiketini” alması ve “Etkinlik Kitapçığı”nda belirtilen hususlara göre Final Yarışları’na katılması beklenmektedir. Belirtilen tarih ve pist değişikliği dışında, Etkinlik Kitapçığı’nda belirtilen tüm teknik ve idari hususlar geçerlidir.

 

• TEKNOFEST’te aracı sergilenecek takımlar, 19 Eylül 2019 Perşembe günü sonuçların ilanı ile birlikte belirlenecek olup, bu araçların Körfez Yarış Pisti’nden İstanbul Atatürk Havalimanı’na transferi TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

 

• Körfez Yarış Pisti ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.

 

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için lisans panelinde kullanıcı adı ve şifre girilen yerin hemen altındaki Kredi Kartı ile Lisans Ödemesi butonundan devam ederek ödemenin yapılması gerekmektedir.

 

Ayrıca TOSFED banka hesabına ödeme işlemini yapmış olup, lisans sistemi üzerinden dekontunu yüklememiş olan sporcularımız lisans kontrolü esnasında lisans alımı yapılmamış olarak baz alınmaktadır. Banka üzerinden ödeme yapılması durumunda muhakkak dekont sisteme giriş yapılarak yüklenmelidir.

 

 

Sorularınız İçin İletişim:

 lisans@tosfed.org.tr

+90 212 351 50 45 / 125

Merve DİK

25 ŞUB

2019

TEKNOFEST Robotaksi – Binek Otonom Araç Yarışması Kayıtları Başladı

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı iş birliği ile gerçekleştirilecek olan Robotaksi - Binek Otonom Araç Yarışması başvuruları 7 Mart 2019’a kadar devam etmektedir. Yarışma şartnamesi ve başvuru koşulları için TEKNOFEST web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na başvuran ve otonom araç üzerine çalışan takımlar bu kategori için ayrıca başvuru yapabilir.

 

Firma

Şehir

İletişim Bilgisi

Tarih

Saat

Katılımcı Sayısı

AVL ARAŞTIRMA VE MÜHENDİSLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

MAHLE FİLTRE SİSTEMLERİ A.Ş.

AISIN OTOMOTİV PARÇALARI SAN. TİC. A.Ş.

HP PELZER PİMSA OTOMOTİV A.Ş.

MAXİON İNCİ JANT SAN. A.Ş.

MAHLE MOTOR PARÇALARI SAN. VE TİC. A.Ş.

AKSAN KALIP SANAYİ VE TİCARET AŞ.

ERA ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.

ORTADOĞU RULMAN SAN. VE TİC. A.Ş.

DÖKSAN BASINÇLI DÖKÜM VE MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

KORDSA TEKNİK TEKSTİL A.Ş.

ORTADOĞU RULMAN SAN. VE TİC. A.Ş.

İstanbul

(Anadolu)

Kocaeli

İstanbul (Anadolu)

Kocaeli

Manisa

İzmir

İstanbul (Avrupa)

İstanbul (Anadolu)

Ankara

Kocaeli

İstanbul (Anadolu)

Ankara

Burak Kiray

Burak.Kiray@avl.com

 

Bengisu İhtiyar

bengisu.ihtiyar@tr.mahle.com

 

Kenan SORAL

ksoral@aisin.com.tr

 

Cenk ONEN conen@pelzerpimsa.com.tr

Ezgi Kesimli Ezgi.Kesimli@maxionwheels.com

Esra Yıldız

esra.yildiz@tr.mahle.com

 

Gulsen Irfan

gulsen.irfan@aksan-co.com

 

Oğuz Çitci

oguz.citci@era-electronic.com

 

Hamdullah Merdane hamdullah.merdane@ors.com.tr

Nuray Dolgun nuray.dolgun@doksandokum.com.tr

Yasemin SEVIM Yasemin.Sevim@kordsa.com

Mehmet KAYMAK mehmet.kaymak@ors.com.tr

21.06.2019

25-26-27.06.2019

17.06.2019

12.06.2019

17-21.06.2019

25-26-27.06.2019

11.06.2019

10-28.06.2019

14.06.2019

1-10.06.2019

18.06.2019

17-18.06.2019

09:00-12:00

13:00-15:30

08:00-18:00

14:00-16:30

09:00-11:00

13:00-15:30

10:00-16:00

14:00-16:00

09:00-12:00

07:00-17:00

12:00-16:00

08:00-18:00

20

15

20

15

20

15

10

10

15

20

15

40

08 MAY

2019

Eğitim Programı 13 – 14 Nisan 2019 Tarihlerinde TÜSSİDE’de Gerçekleştirildi

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katılacak 86 Türkiye ve KKTC takımının yarışa hazırlık süreçlerine yardımcı olması amacıyla düzenlenen eğitime 186 öğrenci katıldı.

 

Eğitim sunumları ve videolar için tıklayınız.

16 AĞU

2019

06 EYL

2019

Teknik Kontrol Formları Yayınlandı

Organizasyon Kılavuzu Yayınlandı

Yarış haftası teknik kontrollerde kullanılacak kontrol listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

Electromobile kontrol formu için tıklayın.

Hydromobile kontrol formu için tıklayın.

 

Tüm takımlar yarıştığı kategorinin kontrol formuna göre yarış öncesinde ve yarış sonrasında teknik kontrole tabi tutulacaktır. Ayrıntılı bilgi için Etkinlik Kitapçığı “4.1. Dinamik Sürüş Kontrolü ve Teknik Kontroller” başlığını inceleyebilirsiniz.

14-22 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları kayıt ve teknik kontrollerde dikkat edilecek hususlara ve ayrıntılı haftalık programa organizasyon kılavuzundan ulaşabilirsiniz.

 

Organizasyon kılavuzu için tıklayın.

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 15 Yaşında

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” 15. yılında, 70 takımın katılımıyla gerçekleştirildi. 18 – 19 Eylül 2019 tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen final yarışları neticesinde dereceye giren takımlara ödülleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın katıldığı tören ile takdim edildi. Ödüllü araçlar aynı zamanda 20 – 22 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenerek ilgililerle buluştu.

 

14 Eylül 2019 tarihinde kaydını yaptıran 61 Elektromobil (Batarya Elektrikli Araç), 9 Hidromobil (Hidrojen Enerjili Araç) takımının araçlarına yapılan güvenlik ve teknik kontroller sonucunda 28 Elektromobil, 5 Hidromobil aracı final yarışlarına katılmaya hak kazandı. 18 ve 19 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen ve araçların 65 dakika içerisinde yaklaşık 60 km.’lik bir mesafeyi tamamlamaları gereken yarışlarda, en iyi enerji tüketim değerleri dikkate alındı ve Çukurova Üniversitesi Elektromobil Takımı en yüksek puanı kazanarak Elektromobil kategorisinde birinci oldu. Birinciye 40.000 TL değerinde para ödülünün verildiği yarışta ikinciliği, yarış tarihinin en düşük enerji tüketim değeri olan “715 Wh” ile yarışı bitirerek Verimlilik Rekor Ödülü’nün de sahibi olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK), üçüncülüğü ise bu kategoride ilk defa yarışan Altınbaş Üniversitesi Eva Team elde etti.

 

Hidromobil kategorisinde ise hidrojen yakıt pili ve bataryanın birlikte kullanıldığı araçlarda birinci sırayı son üç yılın şampiyonu olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) elde ederken, ikinci sırada Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana, üçüncü sırada Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı yer aldı.

 

Enerji tüketim performanslarının yanında motor, motor sürücüsü gibi önemli elektronik parçaları takım içerisinde üreten takımlarda, teknik tasarım raporu puanına göre yapılan ilk üç sıradaki Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) Hidromobil Takımı, Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT ve Pamukkale Üniversitesi Atay takımlarına “Yerli Ürün Teşvik Ödülü” verildi.

 

Takımların yapmış olduğu mühendislik çalışmaları ile araç tasarımları da “Tasarım Ödülleri” kapsamında değerlendirildi. Teknik Tasarım Ödülü, batarya yönetim sistemi verilerinin sürücü ekranına aktarımını kullanıcı dostu bir arayüzle yapmış olması sebebiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Göktürk takımı ile yüksek enerji çevirim verimliliğine ve akıllı enerji kullanımı algoritmasına sahip enerji yönetim sistemi tasarımıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) Hidromobil Takımı arasında paylaştırıldı.

 

Görsel tasarım ödülünün sahibi ise estetik kabuk tasarımındaki başarıdan dolayı Konya Teknik Üniversitesi Anka Teknik takımı oldu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR tarafından takdim edilen Kurul Özel Ödülü’nün sahipleri ise ilk defa katıldıkları yarışmada göstermiş oldukları takım çalışması ve sportmen davranışları sebebiyle Kastamonu Üniversitesi Şerife Bacı’nın Torunları ile Altınbaş Üniversitesi Eva Team oldu.

 

Teknik ödüller yanında, tüm yarışmacı takımların araçlarını ve alternatif enerjiyle çalışan araç teknolojilerini tanıtmasına yönelik yapmış olduğu iletişim faaliyetleri, yazılı ve görsel basın çalışmaları ve tanıtım faaliyetleri değerlendirilerek, üstün düzeyde çalışma gösteren 27 takıma 3.000 TL değerinde “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviği” verildi.

 

Üst düzey devlet protokolünün ve otomobil gazetecisi Doğan KABAK’ın da yarışmacı takımlarla buluştuğu Körfez Yarış Pisti’ndeki yarışların ardından, TEKNOFEST Araç Sergi Alanı’nda ziyaretçiler ve sektör temsilcileri ödül alan araçlara büyük ilgi gösterdi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üye firmaları da takımları ziyaret etti ve otomotiv sektörünün geleceğinde söz sahibi olacak gençlerle bir araya geldi.

 

 

Final yarışlarının etap sonuçlarına ve toplu sonuçlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı

 

Akay Cad. No:6 Bakanlıklar

06420 Ankara /TÜRKİYE

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2019 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.