TR

EN

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU

DUYURULAR

Başvuru

Kurallar

Maddi Destek & Ödüller

Yarış Pisti

Duyurular

Yarış Sonuçları

Yarış Takvimi

Efficiency Challenge 2018 yılı Kuralları ve Etkinlik Takvimi (04.12.2017)

Eğitim Programı TÜSSİDE’de Gerçekleştirildi (01.03.2018)

Etkinlik Kitapçığı ve Ceza Listesi (Penalty List) Hakkında Duyuru (17.05.2018)

Takım Sürücü Lisansları Hakkında Duyuru  (28.05.2018)

Efficiency Challenge Electric Vehicle 6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecektir.

 

Öğrenci takımlarına yönelik Elektromobil (Batarya Elektrik Enerjili Araç) ve Hidromobil (Hidrojen Enerjili Araç) kategorilerinde düzenlenen yarışlara bu yıl yeni bir araç kategorisi eklendi: "Otonom Araç Kategorisi". Elektromobil ya da Hidromobil yarışmacıları ek bir teşvik ile Otonom kategorisine de başvuru yapabilecektir.

 

10 Ocak 2018'e kadar devam edecek başvurularla ilgili bilgi için tıklayın.

2018 yılı Etkinlik Kitapçığı için tıklayın.

Katılımcı takımlar 17 – 18 Şubat 2018 tarihinde Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE’de düzenlenen eğitim programında buluştu.

 

Eğitim materyalleri ve ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Etkinlik Kitapçığı 10.3.3. Sensör / Algılama Sistemi başlığında sensör yerleşimi ile ilgili ek bir açıklama yapılmasına karar verilmiştir: "Sensör, alan olarak aracın yüzeyini belirleyen zarfı aşmamalıdır. Bu alan, yatayda 4 tekerleğin dış kenarlarıyla (Şekil 5.l’de gösterilen A) ve ön arka uç noktaları (Şekil 5.l’de gösterilen L) ile sınırlıdır. Dikeyde sensör hariç araç yüksekliğini (Şekil 5.l’de gösterilen H) en fazla 30 cm aşabilir." Tüm otonom yarışmacılarının bu güncellemeye dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Ceza Listesi ve Etkinlik Kitapçığı "8.2. Vehicle Body - Araç Gövdesi" başlığında belirtilen "Araçlarda batarya grubu dışındaki diğer parçalara erişilmesi ve teknik kontrolünün yapılabilmesi için ön/arka kapak bulunmaması" durumunda uygulanacak ceza (150 Wh), teknik kontrollerde araç kabuğun kaldırılmasını gerektirmeyecek durumlarda uygulanmayacaktır.

 

Teknik kurallarla ilgili diğer açıklamalar için Forum sayfasını takip ediniz: http://forum.tubitak.gov.tr/viewforum.php?f=129

Fatura isteyen takımlarımız ise ödemelerini banka havalesi şeklinde 300,00 TL (Üç Yüz Türk Lirası) + %18 K.D.V. olarak yapmaları ve yine aynı şekilde lisans@tosfed.org.tr e-mail adresine Takım adları ve sporcularını belirterek, Fatura Bilgilerini ekleyerek göndermeleri gerekmektedir.

 

Ayrıca TOSFED banka hesabına ödeme işlemini yapmış olup, lisans sistemi üzerinden dekontunu yüklememiş olan sporcularımız lisans kontrolü esnasında lisans alımı yapılmamış olarak baz alınmaktadır. Banka üzerinden ödeme yapılması durumunda muhakkak dekont sisteme giriş yapılarak yüklenmelidir.

 

Sorularınız içini iletişim:

 

 lisans@tosfed.org.tr

+90 212 351 50 45 / 125

6- 12 Ağustos 2018 tarihinde Kocaeli Körfez Yarış Pistinde gerçekleştirilecek olan TÜBİTAK Efficiency Challenge Electric Vehicle yarışlarında sürücü/yarışmacı (yedek sürücüler dahil) olarak görev alacak kişilerin aşağıdaki hususlara dayanarak lisans çıkartması gerekmektedir.

 

1) 2017 sezonunda TOSFED Online Lisans Sistemine kayıtlarını yapanlar mevcut ise;

https://lisans.tosfed.org.tr/ adresinden sağlık raporlarını, kullanıcı adları (kayıt esnasında kullandıkları e-mail adresleri) ve şifreleriyle giriş yaparak, sisteme “JPG” olarak yüklemeleri gerekmektedir. “JPG” haricinde bir dosya yüklenmesi durumunda sistem tarafından işlem gerçekleştirilmeyecektir. Sağlık raporunun linkteki formatta olması gerekmektedir.

http://www.tosfed.org.tr/wp-content/uploads/2017/10/ek-5.pdf

 

2) TOSFED Online Lisans sistemine yeni kayıt olacak sporcularımız ise;

 

a) Vesikalık Fotoğraf,

b) Ehliyet ve Nüfus Cüzdanının Ön-Arka Fotokopisi bir arada hali,

c) Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu (Sporcu Lisansı seçeneği işaretlenmelidir.)

 

(Kayıt formunda belirtilen adres lisans kartının ulaştırılabilmesi açısından açık adres olmalıdır.)

 

Yukarıda istenen belgeleri hazırlamaları ve https://lisans.tosfed.org.tr/ adresi üzerinden kayıt kısmına tıklayarak  “JPG”  olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Geçen sene olduğu gibi bu sene de alınacak lisans türü “Sürücü Mahalli Pist” ve bu sezon için geçerli lisans bedeli katılımcı takım aracının her bir sürücüsü için 300,00 TL (Üç Yüz Türk Lirası)’dır. Lisans ücretlerine

http://www.tosfed.org.tr/wp-content/uploads/2018/02/2018-sporcu-lisans-bedelleri.pdf linkinden ulaşılabilir.

 

Sistem üzerinden Kredi Kartı ve/veya Banka Havalesi yolu ile “K.D.V” hariç ödeme yapılabilir. Lisans ödemelerini banka havalesi olarak yapan ve/veya ücretlerini ATM üzerinden yatıran takımlarımızın dekont ve/veya ATM Bilgi Fişi üzerine “TÜBİTAK Yarışı Lisans Bedeli” açıklamasını belirtmesi, yapılan ödeme sonrasında “ATM Bilgi Fişini” veya “Dekontu” sisteme yüklemesi gerekmektedir.

 

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için lisans panelinde kullanıcı adı ve şifre girilen yerin hemen altındaki Kredi Kartı ile Lisans Ödemesi butonundan devam ederek ödemenin yapılması gerekmektedir.

Teknik Kontrol Formları Yayınlandı (24.05.2018)

Etkinlik Kitapçığı “4.1. Dinamik Sürüş Kontrolü ve Teknik Kontroller” başlığında belirtilen kontrollerde kullanılacak kontrol listelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Electromobile kontrol formu için tıklayın.

Hydromobile kontrol formu için tıklayın.

Autonomous kontrol formu için tıklayın.

 

Tüm takımlar yarıştığı kategorinin kontrol formuna göre yarış öncesinde ve yarış sonrasında teknik kontrole tabi tutulacaktır. İstisna olarak Autonomous katılımcılarının yarışlara katılmak için, öncelikle araç kategorisinin kontrol listesini (Electromobile ya da Hydromobile) ardından Autonomous kontrol listesini başarıyla tamamlaması gerekmektedir. Autonomous yarışları sonrasında ise her araç sadece Autonomous kontrol listesine göre kontrol edilecektir.

Öğrencilere Yurt Temini (11.07.2018)

Organizasyon Kılavuzu Yayınlandı (30 Temmuz 2018)

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Kocaeli'de gerçekleştirilecek etkinlik için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Samiha Ayverdi Öğrenci Yurdu'nda kız öğrenciler için, Ali Fuat Cebesoy Öğrenci Yurdu'nda ise erkek öğrenciler için yer ayırtılmıştır.

 

Konaklama yapmak isteyen öğrenciler yurtlar ile iletişime geçerek ücretlendirme ile ilgili bilgi alabilirler.

 

Samiha Ayverdi Öğrenci Yurdu: 0 (262) - 359 12 02

Ali Fuat Cebesoy Öğrenci Yurdu: 0 (262) - 325 88 55

 

 

NOT: Katılımcı Takımlar sayfasındaki bilgileri etkinliğe katılımınızı gösteren belge olarak kullanabilirsiniz.

 

6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Kocaeli'de düzenlenecek olan Efficiency Challenge Electric Vehicle etkinliği organizasyon kılavuzu için tıklayın.

 

Yarış haftası kayıt ve teknik kontrollerde dikkat edilecek hususlara ve ayrıntılı programa kılavuzdan ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı

 

Akay Cad. No:6 Bakanlıklar

06420 Ankara /TÜRKİYE

 

Tel: +90 312 2989521

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2018 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.