TR

|

EN

Formula G ve Hydromobile resmi sonuçları için tıklayın.

2009

Yarış gününe hazırlanmakla geçen yoğun bir maratonun sonrasında 5 Ağustos’ta İzmir Yarış Pisti’nde kamp kuran takımlar bir hafta boyunca bir yandan yarış öncesi son hazırlıklarını tamamlayıp teknik denetimlerden geçerken, öte yandan da sıralama turlarının heyecanını yaşadı. 9 Ağustos 2009’da yapılan final yarışları, yarışa katılan tüm takımlara ve İzmirlilere heyecanlı anlar yaşattı.

 

Günün ilk yarışı olan TÜBİTAK Formula-G Güneş Arabaları Yarışı’nda hıza bağlı performanslar ölçüldü. Yarışta, İstanbul Üniversitesi’nin SOCRAT adlı aracı birinciliği, Anadolu Üniversitesi Güneş Arabası Takımı’nın Thunderbird adlı aracı ikinciliği, Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu Timsah Ekibi’nin UMAKİT adlı aracı da üçüncülüğü kazandı.

TÜBİTAK Hidromobil Hidrojen Arabaları Yarışına katılan araçlar da ilginç görünümleriyle izleyenlerin sempatisini ve ilgisini topladı. Celal Bayar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversiteleri öğrencilerinden oluşan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisleri Odası İzmir Öğrenci Komisyonu Takımı’nın POSEIDON adlı aracı birinciliği, Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı’nın HİDROKET adlı aracı ikinciliği, Erciyes Üniversitesi’nin KATREMOBİL adlı aracı ise üçüncülüğü kazandı.

 

Estetik ve teknik tasarımın da değerlendirildiği yarışlarda En İyi Tasarım Ödülü’nü Güneş Arabalarında özgün tasarımıyla Mustafa Kemal Üniversitesi Mekatronik Klubü, Hidrojen Arabalarında ise özgün tasarımı ve teknik yeterliliğinden dolayı Ankara Üniversitesi Hidromobil Takımı kazandı.

 

Yarışlarda Kurul Özel Ödülü’nü ise centilmenlik ve yardımseverlikleriyle, Balıkesir Üniversitesi’ne yardımlarından dolayı Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turhal Meslek Yüksekokulu ve Sabancı Üniversitesi’ne motorlarını vererek işbirliği örneği sergileyen Erciyes Üniversitesi paylaştı.

 

TÜBİTAK Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Ömer CEBECİ ve Prof. Dr. Ömer ANLAĞAN’ın yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Sait TOPOĞLU ve Bornova Kaymakamı Hakkı UZUN’un ve çok sayıda İzmirli yarışseverin katıldığı ödül töreni renkli görüntülere sahne oldu.

 

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları Sosyal Etkinlikler Futbol Turnuvası’nda Gazi Üniversitesi Teknoloji Topluluğu Futbol Takımı birinciliği, Balıkesir Üniversitesi Futbol Takımı ise ikinciliği kazandı.

 

2009

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2005

2014

2015

2016

2017

2018

2019

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Başkanlığı

 

Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad.

No: 80 06540 Kavaklıdere

Çankaya/ANKARA

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2020 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.