TR

|

EN

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2005

2014

2015

Efficiency Challenge Electric Vehicle 1-7 Ağustos Tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde Düzenlendi

Üniversite öğrencilerine yönelik elektrikli araç yarışı “Efficiency Challenge” 1 Ağustos’ta yarışmacı katılımcıların pist alanında kayıt yaptırması ile başladı. Teknik kontrollerin ardından 6-7 Ağustos tarihlerinde düzenlenen final yarışlarında üniversiteli öğrenciler araçlarını enerji verimliliği üzerine yarıştırdı. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif ERGİN ile Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol ARCAKLIOĞLU’nun başlattığı yarışlarda Electromobile kategorisinde 34, Hydromobile kategorisinde ise 5 araç pistte yerini aldı.

 

Hydromobile (Hidrojen enerjili araç) kategorisinde birinci olan Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımını, Anadolu Üniversitesi Hidroana ve Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Hidromobil Takımı takip etti.

 

Electromobile (Batarya elektrik enerjili araç) yarışına katılan 34 araçtan İstanbul Üniversitesi Milat 1453 takımı birinci sırada yer alırken, Trakya Üniversitesi Pehlivan Team ikinci, İstanbul Aydın Üniversitesi Elektroaydın üçüncü sırada yer aldı. Birinciye 25.000 TL maddi ödülün verildiği yarışlarda takımlar ayrıca yerli ürünleri, tasarımları ve tanıtım faaliyetleri ile de ödüllendirildi.

 

 

Yerli Ürün Teşvik Ödülü

 

En az 3 yerli parça yapıp bunları teknik tasarım raporunda ve teknik kontrollerde başarıyla gösteren takımlara 10.000 – 8.000 TL arasında Yerli Ürün Teşvik Ödülü verildi.

 

Electromobile kategorisinde;

1. Pamukkale Üniversitesi Atay Takımına

2. Dokuz Eylül Üniversitesi DEMOBİL 35 Takımı

3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-TEK Takımı

4. Karabük Üniversitesi KBÜELAR Takımı

 

Hydromobile kategorisinde;

1. Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Takımı

2. Uludağ Üniversitesi UMAKİT Takımı

 

 

Tasarım Ödülleri

 

Tasarım ve yerlilik açısından üstün bulunan/yenilik getiren takımlara verilen 15.000 TL değerindeki bu ödül, Electromobile kategorisinde teknik tasarım raporları ve araçlarının düşük enerji tüketimlerindeki başarıdan dolayı Atatürk Üniversitesi Atakar takımı ile Çukurova Üniversitesi Çukurova Takımı arasında paylaştırıldı. Hydromobile kategorisinde ise motor sürücü ve enerji yönetim sistemlerinin tasarımındaki başarı nedeniyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Kocatepe Takımı'na verildi.

 

 

Kurul Özel Ödülü

 

Electromobile kategorisinde kısıtlı imkanlarına rağmen ilk defa katıldıkları organizasyonda göstermiş oldukları performans nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diriliş takımı ile yarışlarla ilgili yaptıkları tanıtım faaliyetleri ve organizasyon süresince ekip ruhunu ortaya koyan çok yönlü çalışmaları nedeniyle Erciyes Üniversitesi Enerjist Takımı arasında paylaştırıldı.

 

 

Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü

 

Etkinlik konusunda toplumda farkındalık oluşturulması ve yaygınlaştırılmasına yönelik üstün faaliyet gösteren takımlara verilen ödül, Electromobile kategorisinde okullara yönelik yapmış olduğu tanıtım çalışmaları nedeniyle KTO Karatay Üniversitesi KARGET’e ve Balkan turuyla ulusal ve uluslararası boyutta tanınırlığı sağladığı için Trakya Üniversitesi Pehlivan Takımı’na verilmiştir.

 

Hydromobile kategorisinde bu ödül kriterlerini karşılayan takım bulunmamıştır.

2016

2016

2016

2017

2018

2019

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Başkanlığı

 

Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad.

No: 80 06540 Kavaklıdere

Çankaya/ANKARA

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2020 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.