TR

|

EN

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2005

2014

2015

Efficiency Challenge Electric Vehicle 6–12 Ağustos 2018

Tarihlerinde Gerçekleştirildi

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 14.’sü organize edilen Efficiency Challenge Electric Vehicle Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi.

 

Üç gün süren teknik kontrollerin ardından Elektromobil (Batarya Elektrik Enerjili) kategorisinde 39, Hidromobil (Hidrojen Enerjili) kategorisinde 8 takımın yarışmaya hak kazandığı etkinlikte, bu yıl ilk defa Otonom (Sürücüsüz) araçlar da piste çıktı. 11 Ağustos Cumartesi günü düzenlenen Otonom yarışlarında 5 araç 120 m.’lik parkuru, engellere çarpmadan en kısa sürede tamamlamak için yarıştı. Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımının MFK Electra adlı aracı bu parkuru 62 saniyede tamamlayarak birincilik ödülünü elde etti.

 

10 ve 12 Ağustos tarihlerinde iki gün düzenlenen Elektromobil ve Hidromobil yarışları ise kıyasıya bir çekişmeye sahne oldu. Elektromobil araçlarının 30 turu, Hidromobil araçlarının ise 20 turu en az enerji tüketimiyle tamamlaması hedeflenen yarışlarda İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ElektroAydın Hexagon takımı Elektromobil kategorisinde, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin AESK takımı ise Hidromobil kategorisinde birinci oldu. İstanbul Aydın Üniversitesi elde ettiği birinciliğin yanında, yarış tarihinin en az enerji tüketim rekorunu kırarak 730 Wh tüketim değeriyle Verimlilik Rekor Ödülü’ne layık görüldü.

 

Elektromobil kategorisinde ikinciliği ve üçüncülüğü sırasıyla Çukurova Üniversitesi Çukurova Elektromobil Takımı ile Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımı elde etti. Bu dereceyle birlikte Yıldız Teknik Üniversitesi AESK takımı üç ayrı yarış kategorisinde dereceye girerek yarışlara damgasını vurdu. Hidromobil kategorisinde ikinci sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Tek aracı yer alırken, üçüncülük kupasını Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı kaldırdı.

 

Takımlara enerji tüketimlerine dayanılarak verilen performans ödüllerinin yanında ,araç tasarımı ve üretimine ilişkin yarış dışı ödüller de verildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin Uğur Böceği adlı aracına yerleşik şarj biriminin performansı ve paketlemesinin yanında yürür mekanik aksamlarının sağlıklı işlemesi sebebiyle Elektromobil kategorisinin Teknik Tasarım Ödülü verilirken, aynı ödüle Hidromobil kategorisinde özgün su soğutmalı batarya paketi tasarımı sebebiyle Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı layık görüldü.

 

Araç iç ve dış görünümü endüstriyel üretim açısından özgün ve estetik bulunan takımlara verilen Görsel Tasarım Ödülü üç takım arasında paylaştırıldı. Kokpit ve kabuk tasarımının başarısından dolayı KTO Karatay Üniversitesi Diriliş 1251 aracına, dış kabuk ve kapı mekanizması tasarımıyla Gaziantep Üniversitesi Ecotron 3 adlı aracına, dış kabuk tasarımıyla ise Karadeniz Teknik Üniversitesi Sirius aracına Görsel Tasarım Ödülü verildi.

 

Yaklaşık 1.500 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, takımların yaptığı teknik çalışmalar dışında yarışa hazırlık sürecinde gösterdikleri özveri ve takımlar arası iletişimin geliştirilmesine önem verilmektedir. Bu amaçla yarış haftası boyunca gösterdikleri sportmen davranışları sebebiyle Adıyaman Üniversitesi Yaman Team, Dicle Üniversitesi Dicle-Tech Team, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi IARES Electromobile Team ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi AİBUCAR takımı Kurul Özel Ödülü’ne layık görüldü. Hidromobil kategorisinde ise deneyimli bir ekip olarak, her yıl araçlarını geliştirmeye yönelik bilgi birikimlerini artırmaları nedeniyle Anadolu Üniversitesi HidroAna takımına Kurul Özel Ödülü verildi.

 

Bu ödüllerin dışında etkinlikle ilgili toplumda farkındalık oluşturan ve yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetler gösteren 16 takıma 2.000 TL değerinde “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviki” verilmesine karar verildi. Teşviki almaya hak kazanan 16 takım aşağıda verilmiştir;

 

1. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi – AİBUCAR

2. Çukurova Üniversitesi - Çukurova Elektromobil Takımı

3. Dokuz Eylül Üniversitesi – Team Solaris

4. Erciyes Üniversitesi – Enerjist

5. İskenderun Teknik Üniversitesi - İSTE Elektromobil Takımı

6. Istanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa - MilAT 1453

7. Istanbul Aydin Üniversitesi - ElektroAydın Hexagon

8. Kocaeli Üniversitesi – TürkMekatronik

9. Mersin Üniversitesi – MEÜTECHSPORTS

10. Orta Doğu Teknik Üniversitesi – ODTÜ-Tek

11. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi - IARES Electromobile Team

12. Pamukkale Üniversitesi – Atay

13. Uludağ Üniversitesi – Elektrotaşıt

14. Çukurova Üniversitesi – Hidromotive

15. Karadeniz Teknik Üniversitesi - K-Tech Team

16. Uludağ Universitesi – UMAKİT

 

Bir hafta süren etkinlikte otomobil gazetecisi Doğan KABAK takımları ziyaret ederek test sürüşü gerçekleştirdi. Bunun yanında Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED)’in katkılarıyla gerçekleştirilen drift gösterisine seyirciler yoğun ilgi gösterdi.

 

Çok sayıda basın mensubunun da yer aldığı etkinlik 12 Ağustos 2018 Cuma günü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın ve Kocaeli Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya ÖZAK’ın katılımıyla düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

 

2018

2016

2017

2018

2018

Yıldız Teknik Üniversitesi - AESK Takımı - MFK Electra

Otomobil gazetecisi Doğan KABAK takımları ziyaret ederek test sürüşü gerçekleştirdi

2019

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Başkanlığı

 

Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad.

No: 80 06540 Kavaklıdere

Çankaya/ANKARA

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2020 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.