TR

|

EN

2006

2007

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2005

2014

2015

Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 15 Yaşında

Üniversiteli gençlerin en verimli elektrikli aracı üretmek için yarıştığı “Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları” 15. yılında, 70 takımın katılımıyla gerçekleştirildi. 18 – 19 Eylül 2019 tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen final yarışları neticesinde dereceye giren takımlara ödülleri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan MANDAL’ın katıldığı tören ile takdim edildi. Ödüllü araçlar aynı zamanda 20 – 22 Eylül 2019 tarihlerinde TEKNOFEST kapsamında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sergilenerek ilgililerle buluştu.

 

14 Eylül 2019 tarihinde kaydını yaptıran 61 Elektromobil (Batarya Elektrikli Araç), 9 Hidromobil (Hidrojen Enerjili Araç) takımının araçlarına yapılan güvenlik ve teknik kontroller sonucunda 28 Elektromobil, 5 Hidromobil aracı final yarışlarına katılmaya hak kazandı. 18 ve 19 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen ve araçların 65 dakika içerisinde yaklaşık 60 km.’lik bir mesafeyi tamamlamaları gereken yarışlarda, en iyi enerji tüketim değerleri dikkate alındı ve Çukurova Üniversitesi Elektromobil Takımı en yüksek puanı kazanarak Elektromobil kategorisinde birinci oldu. Birinciye 40.000 TL değerinde para ödülünün verildiği yarışta ikinciliği, yarış tarihinin en düşük enerji tüketim değeri olan “715 Wh” ile yarışı bitirerek Verimlilik Rekor Ödülü’nün de sahibi olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK), üçüncülüğü ise bu kategoride ilk defa yarışan Altınbaş Üniversitesi Eva Team elde etti.

 

Hidromobil kategorisinde ise hidrojen yakıt pili ve bataryanın birlikte kullanıldığı araçlarda birinci sırayı son üç yılın şampiyonu olan Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) elde ederken, ikinci sırada Eskişehir Teknik Üniversitesi Hidroana, üçüncü sırada Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT takımı yer aldı.

 

Enerji tüketim performanslarının yanında motor, motor sürücüsü gibi önemli elektronik parçaları takım içerisinde üreten takımlarda, teknik tasarım raporu puanına göre yapılan ilk üç sıradaki Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) Hidromobil Takımı, Bursa Uludağ Üniversitesi UMAKİT ve Pamukkale Üniversitesi Atay takımlarına “Yerli Ürün Teşvik Ödülü” verildi.

 

Takımların yapmış olduğu mühendislik çalışmaları ile araç tasarımları da “Tasarım Ödülleri” kapsamında değerlendirildi. Teknik Tasarım Ödülü, batarya yönetim sistemi verilerinin sürücü ekranına aktarımını kullanıcı dostu bir arayüzle yapmış olması sebebiyle Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Göktürk takımı ile yüksek enerji çevirim verimliliğine ve akıllı enerji kullanımı algoritmasına sahip enerji yönetim sistemi tasarımıyla Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) Hidromobil Takımı arasında paylaştırıldı.

 

Görsel tasarım ödülünün sahibi ise estetik kabuk tasarımındaki başarıdan dolayı Konya Teknik Üniversitesi Anka Teknik takımı oldu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih KACIR tarafından takdim edilen Kurul Özel Ödülü’nün sahipleri ise ilk defa katıldıkları yarışmada göstermiş oldukları takım çalışması ve sportmen davranışları sebebiyle Kastamonu Üniversitesi Şerife Bacı’nın Torunları ile Altınbaş Üniversitesi Eva Team oldu.

 

Teknik ödüller yanında, tüm yarışmacı takımların araçlarını ve alternatif enerjiyle çalışan araç teknolojilerini tanıtmasına yönelik yapmış olduğu iletişim faaliyetleri, yazılı ve görsel basın çalışmaları ve tanıtım faaliyetleri değerlendirilerek, üstün düzeyde çalışma gösteren 27 takıma 3.000 TL değerinde “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşviği” verildi.

 

Üst düzey devlet protokolünün ve otomobil gazetecisi Doğan KABAK’ın da yarışmacı takımlarla buluştuğu Körfez Yarış Pisti’ndeki yarışların ardından, TEKNOFEST Araç Sergi Alanı’nda ziyaretçiler ve sektör temsilcileri ödül alan araçlara büyük ilgi gösterdi. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) ve Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üye firmaları da takımları ziyaret etti ve otomotiv sektörünün geleceğinde söz sahibi olacak gençlerle bir araya geldi.

 

 

Final yarışlarının etap sonuçlarına ve toplu sonuçlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2016

2017

2018

2019

2019

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Başkanlığı

 

Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad.

No: 80 06540 Kavaklıdere

Çankaya/ANKARA

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2020 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.