TR

|

EN

ORTAKLAR

TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI (T3) VAKFI

ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (OİB)

TAŞIT ARAÇLARI TEDARİK SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (TAYSAD)

OTOMOTİV SANAYİİ DERNEĞİ (OSD)

Türkiye’nin, daha iyi bir dünya için sözünü ve sesini yükseltebilmesi için milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesinin kaçınılmaz olduğuna inanan bir grup genç girişimci ve genç profesyonel tarafından 2017 yılı Ocak ayında kurulmuştur.

 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3 Vakfı) amacı; yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak, yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün gelişmesine ve bütün bu alanlarda yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktır.

 

Vakıf bu hedef doğrultusunda projeler yürütmektedir. Potansiyel sahibi ortaokul, lise ve üniversite gençlerine yönelik teknik eğitimler ve atölye çalışmaları ile proje yarışmalarına yönelik takımların desteklenmesi vakfın ana faaliyet alanını teşkil etmektedir. Diğer faaliyet  alanını ise, Türkiye’ye katma değer sağlayacak teknoloji girişimlerine sermaye destek sağlanmasına yönelik çalışmalar oluşturmaktadır. Deneyap Teknoloji Atölyeleri geleceğin mühendislerini ve teknoloji liderlerini yetiştirme amacıyla 2017 yılı Temmuz ayında T3 Vakfı bünyesinde hayata geçirilmiştir.

 

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 16 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlenmektedir.

 

TEKNOFEST; T3 Vakfı, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İBB öncülüğünde Türkiye'nin önemli kurumlarıyla düzenlenmektedir. İlki 2018 yılında gerçekleştirilen festival, 550 binin üzerinde ziyaretçisi ile dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olmayı başarmıştır.

1991 yılında Uludağ Taşıtlar ve Yan Sanayi İhracatçılar Birliği adıyla 246 üye, 163 milyon dolar ihracat ile Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde Bursa’da kurulmuştur. Türkiye’nin 40 ilinde toplam 5.100 aktif üyesi ve 28,5 milyar dolar ihracatı ile OİB, otomotiv endüstrisinin ihracattaki tek temsilcisidir. Türkiye'de ihracat yapan bütün otomotiv ana ve yan sanayi şirketleri otomotiv ihracatçılarının koordinatör birliği olan OİB'in üyesidir. 28 yıldır faaliyetlerine devam eden OİB, yıllardır sürdürdüğü ihracat liderliğini kararlılıkla devam etmektedir.

 

Başlıca Faaliyetler

• İhracatçıları örgütlendirmek ve işbirliğini geliştirmek suretiyle ihracatı artırarak ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak,

• Dış ticaretin ülke menfaatine uygun olarak gelişmesini sağlamak,

• İhracatçılar arasında mesleki ahlâk ve dayanışmayı sağlamak,

• Üyelerini dış ticaret ile ilgili gelişmelerden haberdar etmek.

TAYSAD, 1978 yılında kurulmuş olup, Türk otomotiv tedarik sanayinin tek ve en yetkin temsilcisidir. 426 üyesiyle otomotiv tedarik sanayi üretiminin % 65’ini ve ihracatının da % 70’ini temsil etmektedir. Sayısal olarak üyelerinin % 80’i Marmara, % 12’si Ege ve % 8’ide diğer bölgelerimizde faaliyet göstermektedir. Üyesi bulunan 426 firma, 200 bin’den fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. Üyelerinin % 25’i yabancı sermaye ortaklığı ile üretim yapmaktadır.

 

Avrupa Otomotiv Yan Sanayicileri Derneği CLEPA’nın üyesidir. (www.clepa.be)

 

Yurt içi ve yurt dışı kurumlarca, otomotiv tedarik sanayii mamul alımlarında referans kurum niteliğini taşımaktadır. ESCA Silver Label ve ISO 9001 sertifikalarına sahiptir.

 

Başlıca Faaliyetler

• Üniversite-Sanayi İşbirlikleri

• Devlet ve Resmi Kurumlar ile İlişkiler

• Eğitim ve Seminerler

• Ana Sanayi ile İlişkiler

• Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projeleri

• Üyelerle İlişkiler

• Global Pazarlar

• Sosyal Sorumluluk Projeleri:

• Fuarlar

• İletişim ve Kamuoyu Oluşturma

• Konferans ve Bilgilendirme Toplantıları

• TAYSAD Dergi

• Kıyaslama Çalışması

 

11 otomotiv üreticisi firmanın bir araya gelmesi ile 11 Ocak 1974 tarihinde ilk kuruluş toplantısını gerçekleştiren Derneğimiz, 1630 sayılı Dernekler Kanunu’na göre gerekli şartları sağlayarak 14 Haziran 1974 tarihinde “Motorlu Kara Nakil Vasıtaları Kamyon, Kamyonet, Traktör, Otobüs ve Otomobil İmalatçıları Sanayii Derneği” adı altında kurulmuştur.

 

7 Kasım 1979 tarihinde yapılan tüzük değişimi ile adı “Otomotiv Sanayii Derneği” olarak değiştirilen dernek, günümüzde, her biri küresel birer oyuncu olan 14 üye firması ve geniş uzman kadrosu ile ülkemiz Otomotiv Sanayii’ni geliştirmeye yönelik çalışmalarını 45 yıldır başarı ile sürdürmektedir. OICA (International Organization of Motor Vehicle Manufacturers) üyesi olan OSD, ülkemiz Otomotiv Sanayii’ni uluslararası platformda temsil etmektedir.

 

Sanayimizin rekabetçiliği açısından son derece önemli olan özellikle Teknik Mevzuat konularında da AB ve BM/AEK nezdinde gelişmeleri yakından takip etmek üzere, ACEA (The European Automobile Manufacturers' Association) bünyesinde AB’den ilgili ülke derneklerinin katılımıyla güncel küresel ve yerel gelişmelerin değerlendirildiği “Liaison Commitee” faaliyetlerinde ülkemizi temsil etmektedir.

 

TÜBİTAK

Genel Bilgi

Biz Kimiz?

Bize Ulaşın

TÜBİTAK

Bilim ve Toplum Başkanlığı

 

Remzi Oğuz Arık Mah. Tunus Cad.

No: 80 06540 Kavaklıdere

Çankaya/ANKARA

 

Fax: 90 312 4673246

E-posta:  challenge@tubitak.gov.tr

© 2020 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.